Tarım Kredi Kooperatifi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile tarım ve hayvancılığı geliştirmeye yönelik çiftçilere yüzde 50 hibeli tohumlar dağıtıldı. Proje kapsamında, 2019 sonbahar üretim sezonu için çiftçilere 3 milyon lira değerinde 900 ton yem bitkisi tohumu dağıtımı yapıldı.


İnterteks Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen dağıtım törenine, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr.Tahir Büyükakın, Tarım Kredi Kooperatifleri Sakarya Bölge Müdürü Fırat Sungur, Bölge Müdür Yardımcısı Osman Nuri Gülmez, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Vekili Nuri Al, Kocaeli Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan, İzmit Tarım Kredi Kooperatif Müdürü Celal Çobanoğlu ile birlik başkanları ve ilçelerden gelen çiftçiler katıldı.

Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Bizim sadık yârimiz topraktır. Toprağa sahip çıkmalıyız” dedi. Ata tohumuna dikkat çeken Başkan Tahir Büyükakın “Ata tohumu, geleceğimizin de teminatı. Özel laboratuvarlarda yetişen tohumlara benzemiyor, son derece hayati, suya daha az ihtiyaç duyuyor. Ülkemizde tarımın ana sorunu toprakların bölünmesidir. Toprakların birleştirilmesi ve daha mantıklı ölçeklerde üretim yapmalıyız. Toprağımıza sahip çıkmalıyız. Burada Eko Turizm ve perma kültür imkânını geliştirmek zorundayız. Eko turizmde başarılı olursak ona paralel olarak tarım da başarılı oluruz. Bu konuda yapılacakları destekleyeceğiz” diye konuştu.

Bölge Müdürümüz Fırat Sungur Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Tahir Büyükakın’a verdiği desteklerden dolayı teşekkür ederek kendi ürünlerimizden oluşan hediyeleri takdim etti. Bölge Birliği Tedarik ve Pazarlama servisi personeli olarak da Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın makamında ziyaret edilerek kurumumuza vermiş olduğu desteklerden dolayı kendisine teşekkür edildi.

Bölge Müdürümüz Fırat Sungur törenin ardından bir dizi temaslarda bulundu. Önce Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’u ziyaret eden Bölge Müdürü Fırat Sungur, Bölge Birliğimizin yeni çalışmaları ve devam eden projeleri hakkında bilgi verdi.

Vali Aksoy ise, Türk Çiftçisinin her türlü ihtiyacını karşılamaya dönük mal ve hizmetleri zamanında, güvenilir, kaliteli ve uygun şartlarda sağlamayı ve ürünlerini pazarlamayı, Türk tarımını çevreye ve doğaya saygılı, sürdürülebilir en üretken sektör yapmayı amaçlayan Tarım Kredi Kooperatiflerine başarılar dileyerek, ziyaretlerinden duyduğu memnuniyetini belirtti.

Vali Aksoy’un ziyaretinin ardından Kocaeli Defterdarı Dursun Ali Özel ve Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik makamında ziyaret edilerek kurumumuz çalışmaları hakkında bilgiler verildi.

Tarım Kredi Kooperatifleri ve Kocaeli çiftçisine destek amaçlı projenin mimarı Eski Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu da ziyaret eden Sungur kendilerine kurumumuza katkılarından dolayı teşekkürlerini iletti.